Kurjozitete tek Matjanet.com

Reklama

 

   
   
BANKOMATI Nėse ju ndodh qe ndonjė hajdut ose dikush ju detyron forcerisht qė t'i nxirrni parate tuaja nga bankomati, atėherė shkruane PIN-in tuaj mbrapsh. Psh, nėse PIN-i juaj ėshtė 1254 atėherė, atėherė ju shkruani 4521. Bankomati do t'i nxjerr parat tuaja, por automatikisht do tė lajmeroje policinė, gje te cilen keqberesi mund te mos e dije. Ky opsion ekziston nė tė gjitha bankomatet, por shume njerėz nuk dinė ta perdorin.   SI MUNDET QĖ CELULARI JUAJ T' JU NDIHMOJĖ NĖ KUSHTE TĖ JASHTĖZAKONSHME Si mund tė thirrni ndihmėn e shpejt, policinė... kudo qe te ndodheni Numri i vetėm pėr situatat e jashtėzakonshme qė mund tė thirrni prej celularit tuaj, kudo qe te ndodheni nė gjithė botėn, ėshtė 112. Nėse celulari juaj nuk ka vale, atėherė kėrkoni numrin 112 dhe telefoni juaj do tė kėrkoj rrjetin mė tė afėrt qė e ka nė dispozicion. Pastaj nė display do tė ju shfaqen numrat per thirrjet emergjente ne vendin ku ndodheni. Interesante ėshtė se numri 112 mund tė thirret edhe kur telefoni juaj ėshtė i koduar ose kur tastiera juaj ėshtė e mbyllur. *****************************************  
ĒELĖSAT PĖR HAPJEN AUTOMATIKE TĖ MAKINES MBETEN BRENDA TĖ MBYLLURA NĖ MAKINE Kjo mėnyrė e veprimit mund tju nevojitet ndoshta vetem nje here ne jete. Nėse ēelėsi juaj i makines mbetet brenda, ndersa dyert janė tė mbyllura, atėherė mos u shqetesoni, ekziston zgjidhje. Nese dispononi me njė ēelės rezerve automatik nė shtėpi, veproni kėshtu: bėni njė telefonatė nė shtėpi dhe celularin tuaj afrojeni afėr derės sė veturės 30 cm. Personi nė shtėpinė tuaj duhet tė mbaj ēelėsin automatik afėr celularit dhe duhet tė shtypi tastin pėr hapjen e dyerve te makines. Kėshtu makina juaj do tė hapet. Largėsia e shtepise me makinen nuk ėshtė e rėndėsishme. E rėndėsishmė ėshtė vetėm tė thirrni personin nė shtėpi i cili e ka ēelėsin rezerv (gjithmone automatik) tė makines tuaj. ********************************************   REZERVA E FSHEHTĖ E BATERISĖ SĖ CELULARIT TUAJ Nėse ndodh qė tė jeni nė rrugė apo dikund tjetėr dhe nuk e keni me vete karikuesin, atėherė mos u mėrzitni se ka zgjidhje. Telefonat celulare NOKIA e kanė mundėsinė e baterisė rezerve. Aktiviziojeni ate ne kete kėtė mėnyrė: shtypni * 3 3 7 0 # dhe kėshtu telefoni juaj do tė ketė 50% baterinė e mbushur. Celulari e kompeson kete rezerve gjate karikimit te ardhshem. **********************************************  
NĖSE DIKUSH UA VJEDH CELULARIN SI MUND TA BLLOKOSH QĖ TĖ MOS E PĖRDOR ASKUSH Sė pari duhet ta dini numrin serial tė celularit tuaj! Nese nuk e dini veproni keshtu per ta mesuar: shtypni * # 0 6 # dhe nė display do tė paraqitet nurmi serial 15 shifror. Ky numėr ėshtė i veēantė pėr secilin celular. Shkruaje kėtė numėr dhe ruajeni nė vend tė sigurtė. Nėse ndokush ua vjedh telefonin, thirrni operatorin tuaj, diktojani numrin serial, dhe operatori mund ta bllokoj telefonin tuaj, i cili do tė jetė i pa perdorshem nga ana e vjedhėsit edhe nėse vjedhėsi ia ndrron sim kartėn. Edhe pse nuk mund ta merrni perseri telefonin tuaj, do tė jeni tė sigurtė se vjedhėsi nuk mund ta shfrytėzojė ate. Nėse do tė vepronin tė gjithė kėshtu, atėherė prej vjedhjes se celularit nuk do tė ketė askush dobi.  

Roboti Non stop robot

Një e re, me katër këmbë robot mund të marrin veten nga dëmet në trupin e vet dhe për të mbajtur në ecje ...

Lexoje

 

 

 

 

 

 

 

Kthehu ne faqen kryesore

 

 

Matjanet.com All Rights Reserved.